top of page

You, Working with Lindsey Jones, RD:

 

Nutrition Consultations

 

Did you know that elements of your diet could be causing your fatigue, general lack of health, inflammation, and many other symptoms?

 

I will help you discover the foods that do, and do not support your body and mind to function at its highest potential.

 

I use a whole foods practice in educating and working with my clients.

 

Examples of whole foods:  vegetables.  fruit.  nuts.  seeds.  eggs.  meat.  fish.  herbs. These foods exist in nature, and our body knows how to use them.

 

If you are interesting in using this approach, I can help you address:

  • incorporating a whole foods and natural foods lifestyle

  • family nutrition and meal planning

  • organics and GMO’s

  • food allergies/intolerances

  • general health and wellness

  • food cravings and sugar addiction

  • weight loss

  • nutrition for pregnancy/breastfeeding/  postpartum

  • digestive issues:crohn’s, celiac disease, irritable bowel syndrome, diarrhea, gas, constipation, bloating, reflux

  • cholesterol issues, high blood pressure, heart disease

  • inflammation

  • blood sugar balance

  • more…ask me!

 

Initial consultation Cost: $200

 

Follow-up Consultations: $60/hour

 

Appointments via phone or in person.

 

*Contact me for nutrition consultation packages.

 

 

Classes & Grocery Tours
 
Kombucha brewing classes, and additional food/cooking classes- cost varies. 
Grocery Store Tours: $60/hour
 

 

 

Community/Corporate Education
 
Fun, interactive, and educational classes to help employees live and thrive at work, on the road, and in life!
 

I offer:

  • Group education with or without food demonstration/food tasting. 

  • Handouts and recipes provided for participants, as well as Q&A time.

 

I ask you:

  • Do you have health goals for your employees? 

  • Would you like to improve  the wellness of employees and cut down on healthcare costs?

  • Do you have an interest to support health promotion in the workplace?

  • Do you have an idea for a class that you would like to happen?  Let’s do that!

 

 

$200/1 hour class. Includes handouts and Q&A.

*Additional costs for:

1)travel to your location

2)food and food prep costs

 

Call me for a quote!

bottom of page